2012-10-28 Hjælperarrangement

Hvad kunne være mere herligt at på sådan en smuk solskinsdag den 28. oktober at kunne afvikle vores hjælperarrangement.

Selvom vi startede med en kort vandretur på ca. 7 km. kl. 09.00 kunne man stadig godt mærke nattens frostvejr.

Der var 16 af vores hjælpere var både julemotionsturen i december 2011 og Ravning Brovandring 2012 der deltog i arrangement.

Programmet var at vi startede med en vandretur, der var lagt på en del af Ravning Brovandringens lørdags ruten og noget af søndagsruten. Ruten startede fra Bindeballe Købmandsgård, så ud af Bindeballestien, slotsbjergvej, hvor vi fulgt en natursti over imod Runkenbjerg. Efter passage af Vejle å gik turen så langsåen for senere at krydse over åen igen. Kort efter passage af åen drejede vi så ind på en sti der førte os over til Spjarupvej. Ved Spjarupvej stod Lasse klar med forfriskninger. Herefter gik turen så ad Spjarupvej til Slotsbjergvej og tilbage til Bindeballe Købmandsgård.

Ruten bød på en del spændende oplevelse i form af at der var en del huller med vand der skulle passeres hvilket bød på visse udfordringer for nogen for at kunne passere uden at få våde føder. En enkelt faldt og blev mudret op til knæerner. Trods disse udfordring var det mit indtryk at alle nød turen.

Kl. 12.00 blev der budt på et dejligt pølsebord som Lasse også stod for. Her var der så mulighed for at lige at orientere om foreningens status og en status på de enkelte arrangementer. Der blev også sagt tak til de mødte hjælper og de der ikke deltog i arrangement og overbragt en hilsen fra deltagerene på vores vandreture for en god indsats.

Arrangementet sluttede omkring kl. 14.00.

Der var 16 af vores hjælpere var både julemotionsturen i december 2011 og Ravning Brovandring 2012 der deltog i arrangement.

Programmet var at vi startede med en vandretur, der var lagt på en del af Ravning Brovandringens lørdags ruten og noget af søndagsruten. Ruten startede fra Bindeballe Købmandsgård, så ud af Bindeballestien, slotsbjergvej, hvor vi fulgt en natursti over imod Runkenbjerg. Efter passage af Vejle å gik turen så langsåen for senere at krydse over åen igen. Kort efter passage af åen drejede vi så ind på en sti der førte os over til Spjarupvej. Ved Spjarupvej stod Lasse klar med forfriskninger. Herefter gik turen så ad Spjarupvej til Slotsbjergvej og tilbage til Bindeballe Købmandsgård.

Ruten bød på en del spændende oplevelse i form af at der var en del huller med vand der skulle passeres hvilket bød på visse udfordringer for nogen for at kunne passere uden at få våde føder. En enkelt faldt og blev mudret op til knæerner. Trods disse udfordring var det mit indtryk at alle nød turen.

Kl. 12.00 blev der budt på et dejligt pølsebord som Lasse også stod for. Her var der så mulighed for at lige at orientere om foreningens status og en status på de enkelte arrangementer. Der blev også sagt tak til de mødte hjælper og de der ikke deltog i arrangement og overbragt en hilsen fra deltagerene på vores vandreture for en god indsats.

Arrangementet sluttede omkring kl. 14.00.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com